У світ вийшов збірник «Регіональний моніторинг електронних відходів в країнах СНД та Грузії – 2021». Документ описує поточну картину у сфері поводження з відходами електричного та електронного обладнання (ВЕЕО), стан діючого законодавства, існуючої інфраструктури, а також проблеми та шляхи вирішення ситуації.
Експерти Асоціації «Укрекоальянс» долучились до формування видання – вони зібрали та проаналізували найактуальніші дані у цьому сегменті, і ознайомитися із ними можна у розділі про Україну. Збірник видано двома мовами – російською та англійською.
Електронні відходи ростуть втричі швидше, ніж населення планети. Вага старих електричних та електронних девайсів, які у 2021 році відправлять на смітник, перевищить 57 млн тонн. Це більше, ніж вага Великої китайської стіни, довжина якої становить понад 21 кілометр, – підрахувала група експертів, що займається проблемою утилізації відпрацьованого електричного та електронного обладнання (WEEE).
Проблема у тому, що разом із відпрацьованими девайсами на звалищах опиняються ще й мільйони тонн токсичних речовин: в середньому за рік викидається 2,2 мільйона тонн матеріалів, що містять свинець, ртуть, кадмій і хром. Попри це, на звалища відправляються ще й сотні тонн золота, срібла, міді та інших цінних компонентів.
При цьому ефективних методів вилучення цінних та рідкісних металів майже немає.
Законодавчо утилізація електронного обладнання в Україні не врегульована. Відповідні законопроекти зареєстровані у Верховній Раді, але до моменту їх розгляду, прийняття та реалізації пройде ще немало часу. Проте у майбутньому виробники будуть зобов’язані дбати про утилізацію виробленої ними техніки. А тим часом дуже важливо, щоб кожен із нас, користувачів, підходив до споживання електроніки свідомо – адже варіанти, як подовжити життя вашої техніки, існують! Можна ремонтувати, здавати на переробку, обмінюватися із друзями, дарувати молодшим, віддавати у благодійні проекти тощо.
Завантажити російську версію збірника «Регіональний моніторинг електронних відходів в країнах СНД та Грузії – 2021» можна за цим посиланням. Англійською – за цим.