У низці країн світу енергетика на біомасі зайняла важливе місце в енергобалансі. Наприклад, у Данії на частку енергетики на біомасі припадає понад 7% усієї енергетики, в Австрії – 12%, у Швеції – 21%, а у Німеччині – понад 24%. У цілому, в ЄС щорічно із біомаси отримують 14% загальної потреби у енергії. Європейський ринок біогазових установок оцінюється в $3 млрд, і, за прогнозами, він повинен вирости до $25 млрд уже до 2020 р. При цьому 75% біогазу виробляється з відходів сільського господарства, 17% – з органічних відходів приватних домогосподарств і підприємств і ще 8% – каналізаційних очисних споруд.

Сьогодні питання використання альтернативних джерел для виготовлення енергії – одне з найактуальніших у всьому світі. Біогазові установки стають важливою складовою енергетичного та промислового комплексів. Їх переваги беззаперечні: це не лише отримання палива, яке можна використовувати для виробництва електроенергії, інших промислово-побутових потреб виробничих комплексів, а й вирішення питання утилізації відходів – замість витрат на їх вивезення та захоронення підприємство отримує додатковий прибуток.

Наразі в Україні частка біоенергетики близько 3%, але потенційно «зелена» електроенергія може задовольнити усі потреби населення. Одне з небагатьох підприємств, яке займається будівництвом біогазових комплексів та реалізацією біогазових проектів на території нашої держави є україно-німецька компанія «Альтернативні Енергосистеми і Технології навколишнього середовища». Наразі в Україні діє 3 проекти компанії з виловлювання полігонного газу у містах Вінниця, Кременчук та Запоріжжя. На черзі – старт проектів у Черкасах та Харкові. Компанія вже не перший рік є учасником Асоціації «Укрекоальянс», адже розділяє з нами одну філосовію сталого й «зеленого» розвитку держави.

Україна є великою аграрною країною, тому й потенціал щодо виробництва біогазу досить потужний. Ще одне питання, котре вирішується в біогазових проектах, це екологія. Такі проекти зменшують використання інших видів палива, відповідно зменшуючи небезпечні і непотрібні викиди в атмосферу.

Тож як біогаз змінює економіку у світі – читайте далі.

Китай

Китай є світовим лідером по впровадженню технології виробництва біогазу. Тут діє максимальна кількість біогазових установок – понад 15 млн. Сумарний випуск біогазу в країні становить 14 млрд куб. м/год. За рахунок біогазу Китай забезпечує близько 30% своїх потреб в енергоносіях. Це дозволяє країні економити до 10 млн. тонн нафти або будь-якого іншого палива. До 2020 року біогазом планують забезпечити в сільській місцевості 300 мільйонів чоловік. Відповідно до державного плану розвитку сільських та промислових біогазових станцій у Китаї заплановане щорічне збільшення кількості біогазових установок на 15%.

За останні 11 років влада Китаю витратила на розвиток виробництва біогазу в сільських місцевостях 21,2 млрд. юанів. Китайські фермери заробили на виробництві та використанні біогазу за цей час 8,8 млрд. юанів. Прикметно, що лише у 2010 році китайська влада в рамках цільового бюджетного асигнування вклала у сектор 800 мільйонів юанів. На ці кошти придбано 200 тисяч біогазових установок для забезпечення біогазом мільйона тибетських селян.

Розвиток цього виду діяльності покращив інвестиційний клімат в регіонах та вплинув на соціальну сферу. Сьогодні біогаз використовується як в школах, дитячих садах, інших соціальних об’єктах, так і на фермах і у приватних будинках. Слід додати, що на підготовку кадрів з біоенергетики китайський уряд щорічно витрачає понад $100 млн.

Німеччина

Зараз в Європі лідируючу позицію по виробництву біогазу займає Німеччина (більше половини всіх установок). При цьому, тільки 7% виробленого цими підприємствами біогазу надходить в газопроводи, решта – використовується для потреб виробника. У перспективі 10-20% використовуваного в країні натурального газу може бути замінено біогазом.

Більшість працюючих біогазових установок використовують енергетичні культури і гній якості основного субстрату. Кількість сільськогосподарських біогазових установок становить близько 10 000. Іще приблизно 92 заводи утилізують біологічні відходи, зокрема муніципальні тверді побутові відходи. Близько 1 700 заводів працюють на каналізаційних очисних спорудах.

Серйозним фактором, який вплинув на впровадження біогазових установок в Європі є зростання цін на імпортовані енергоносії, пов’язані з ними політичні ризики і подальша державна підтримка біогазової енергетики. Підтримка полягає в тому, що держава зобов’язана викуповувати електроенергію за «зеленим тарифом», що стимулює появу нових підприємств.

У перспективі, при оптимальному використанні біогазу в Німеччині електрикою, з цього виду палива можна буде постачати 12 млн домогосподарств. Уже зараз вироблених з біогазу електроенергії і тепла достатньо приблизно для 500 тис. приватних будинків і квартир.

Не так давно у Швандорфі (Баварія) було запущено найбільшу в Європі установку з виробництва біогазу, яка буде щорічно виробляти з 85 тис. т рослинної сировини 16 млн куб. м екологічно чистого енергоносія. Установка є спільним проектом E.ON і компанії Schmack AG і буде працювати виключно на місцевій сировині – кукурудзі, силосі з трави і вторинній продукції рослинництва. Продукція нової біогазової установки буде надходити в газову мережу цієї компанії у вигляді природного біогазу (біогазу, доведеного до рівня природного). Компанія очікує, що до 2030 року природний біогаз буде покривати близько 10% споживання природного газу в Німеччині, що дорівнює споживанню газу приблизно в 5 млн домогосподарств.

США

Ринок біогазу в США розвивається значно повільніше, ніж в Європі. Наприклад, незважаючи на наявність великої кількості ферм, на території країни діє всього близько 200 біогазових заводів, які працюють на сільськогосподарських відходах. Приблизно 80% всіх біогазових проектів в США базуються на молочно-товарних фермах, використовуючи гній великої рогатої худоби для вироблення енергії. Загальна потужність всіх установок на таких фермах наближається до 60 МВт.

Більшість біогазових проектів США концентрується в штатах Нью-Йорк, Пенсильванія, Вермонт і Вісконсин. Однак вони охоплюють лише незначну частину від 8000 господарств, в яких можна було б впровадити виробництво біогазу. Так, за підрахунками американських фахівців, в середньому, стадо з 1000 корів може забезпечити паливом близько 250 КВт генеруючих потужностей, тож потенційні можливості всіх господарств США з генерації енергіїв з біогазу сягають 1600 МВт.

Серед всіх американських штатів виділяється Вермонт. Утворене в 2002 році найбільше державне комунальне підприємство Central Vermont Public Service вже поставило 47 млн. кВт/год електроенергії, виробленої «коров’ячими електростанціями» приблизно 3% зі своїх 160000 клієнтів.