7 жовтня за підтримки Асоціації «Укрекоальянс» відбувся міжнародний форум Waste Management 2020. Це наразі – найбільша в Україні щорічна конференція у галузі управління відходами. Цього року захід проходив у онлайн-форматі.
Першою в розкладі форуму стала панельна дискусія «Формування ефективної політики в сфері управління відходами», яку модерували директор Асоціації «Укрекоальянс» Максим Барінов та експерт Українського інституту майбутнього (UIF) Олександр Лимар.
Під час дискусії зачепили наступні теми:
- Ефективність рамкового законопроекту 2207-1д щодо управління відходами
• Законопроект «Про державний екологічний контроль» та питання реалізації політики з управління відходами Держпродспоживслужбою
• Оцінка ситуації управління відходами в регіонах України
• Реалізація Національної стратегії управління відходами. Що заважає? (погляд реального сектору економіки)
Також визначили ризики, які заважають європейським інвесторам розвивати галузь управління відходами в Україні. Про них детально розповіли ключові стейкхолдери галузі. Зокрема, підкреслили такі:
- Відсутність довіри до влади, зокрема до законотворчої та адміністративної систем в Україні
- Наявність корупційної складової та непрозорі умови для ведення бізнесу та інвестицій, і як наслідок – відсутність розбудови інфраструктури системи поводження з відходами
- Затягування із запровадженням системи розширеної відповідальності виробника як джерела фінансування сфери управління відходами
- Слабкі інструменти моніторингу та екологічного контролю галузі з боку влади
- Вісутність послідовності у прийнятті стратегічних рішень щодо розвитку галузі з боку влади
Усі озвучені пропозиції і тези панельної дискусії будуть відповідно оформлені та надані до профільних комітетів і міністерств.
«Ми дуже хотіли б, щоб влада нарешті дослухалась до експертів галузі – до людей, які безпосередньо цю галузь створюють. Багато європейських компаній хочуть інвестувати в управління відходами, це стосується не лише побутових відходів, а й медичних, небезпечних. Але інвестори хочуть довіряти владі, знати, що ця система прозора і законодавчо врегульована, що є належний контроль з боку виконавчої влади. Тому важливо не лише швидко прийняти галузеве законодавство, а й усунути корупційні ризики в галузі. На це навіть прямо вказують і у Євросоюзі. Лише тоді управління відходами перестане бути проблемою, а перетвориться на ресурсні можливості й порятунок довкілля», – підсумував дискусію Максим Барінов.